MIESZKANIE JAK MARZENIE
Beata Kamińska

Malowanie z farbą podkładową czy bez?
mieszkanie jak marzenie sklep z artykułami wystroju wnętrz

Data

Jak ważne jest prawidłowe przygotowanie powierzchni przed malowaniem wie chyba każdy. Pomimo to często rezygnujemy z użycia gruntu. Czy taka oszczędność nam się opłaca?

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe, by długo cieszyć się pięknymi ścianami. Z tego powodu pominięcie czynności gruntowania podłoża to bardzo zły pomysł, a przekonamy się o tym w momencie, w którym farba w kolorze wybieranym przez wiele dni zacznie odpadać ze ściany… Wtedy będzie jednak za późno i pozorna „oszczędność” obróci się przeciwko nam. Zmarnowaliśmy czas, farbę i teraz czeka nas znacznie bardziej skomplikowany proces naprawy zniszczeń. A to tylko jeden przykład z szerokiej listy możliwych problemów.

Kiedy należy stosować grunt?

Gruntu używamy zawsze wtedy, kiedy mamy świeżo przygotowaną ścianę pod malowanie, czyli na nowo powstałą powierzchnię po szpachlowaniu. W takiej sytuacji nie ma mowy o pominięciu tej fazy przygotowania ściany. Grunt jest bazą na której będzie się prezentował nowy kolor. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy użycie gruntu nie jest konieczne – nie stosuje się go w przypadku, gdy ściany były już wcześniej malowane. Taka powierzchnia jest już zamknięta i grunt nie wchłonie się w podłoże. W tej sytuacji możemy przejść do malowania ścian w nowym odcieniu.

Co w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tzw. trudnym lub problematycznym podłożem? Czy tłuste plamy, graffiti dziecięce zmalowane kredkami lub rdzę da się „zamalować” samą farbą?

Pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta… W końcu rezygnujesz z nakładania kolejnych warstw, ponieważ za każdym razem plama (choć mniejsza) ponownie pojawia się na powierzchni. W tym przypadku należy na zabrudzenie, przed nałożeniem nowej warstwy, nałożyć odpowiedni podkład.

Na ratunek przychodzi wodorozcieńczalna farba gruntująca

marki Benjamin Moore o właściwościach izolujących. To wyjątkowy produkt, który tworzy swoistą barierę pomiędzy tłustymi plamami, zaciekami wodnymi, rdzą, przebarwieniami z drewna, a farbą w naszym wymarzonym kolorze.

Farba podkładowa jest również bardzo przydatna przy przemalowaniu bardzo ciemnej ściany na jasny kolor. Niezastąpiony Fresh Start® 046 lub Grunt Corotech Clear Sealer V27, które sprawdzą się idealnie, ponieważ jedną z ich cech jest bardzo mocna siła krycia. Stosując ten produkt mamy pewność, że przemalowanie ściany (np. z czarnego na biały) w dwóch warstwach jest możliwe.

Jeśli Twoim nowym wymarzonym kolorem jest np. jaskrawa żółć, to Grunt Corotech Clear Sealer V27 możesz podbarwić pod kolor docelowy. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększysz siłę krycia, a tym samym zmniejszysz zużycie farby nawierzchniowej. I to jest prawdziwa oszczędność!

Co może się stać, gdy nie skorzystamy z farby podkładowej?

Lista potencjalnych szkód jest długa. Do najczęstszych z nich należą:

  • utrata przyczepności (najczęstszy problem),
  • powstanie plam i przebarwień w miejscu malowania w wyniku „ucieczki” spoiwa w strukturę podłoża (drewna, tynku),
  • niejednolity stopnień połysku np. w farbach półmatowych,
  • zmiany kolorystyczne w przypadku niektórych pigmentów,
  • otrzymanie wykończenia o osłabionych parametrach, odbiegających od zakładanych, np. niższej zmywalności lub ograniczonej odporności mechanicznej,
  • w ekstremalnych wypadkach może dojść do zniszczenia warstwy malarskiej (w wyniku czynników przenikających z podłoża).

Oszczędność nie zawsze oznacza najmniejsze koszty w momencie startu malowania. Warto już na samym początku postawić na lepsze produkty i odpowiednie przygotowanie podłoża. W ten sposób zapewniamy sobie otoczenie, które latami będzie cieszyło nasze oczy, a największym wysiłkiem przy jego pielęgnacji będzie przetarcie mokrą szmatką w miejscu zabrudzenia. Cena początkowa produktów może na początku być zaskakująca. Warto to jednak potraktować jako inwestycję na lata, a przede wszystkim – inwestycję w swój spokój i przyjemność użytkowania. Finalnie lepiej jest pomalować raz, a dobrze, aniżeli co pół roku odświeżać całe mieszkanie.

Jeśli szukasz porady w zakresie wystroju wnętrz lub naszych farb to zapraszamy do naszego sklepu w Szczecinie (adres i telefon na stronie “kontakt“) lub do kontaktu poprzez formularz

Więcej
artykułów