MIESZKANIE JAK MARZENIE
Beata Kamińska

Jak dobrać kolor farb do wnętrza? Część 1
Farby Farrow and Ball

Data

Dobór kolorów do domu, mieszkania, czy biura to jedna z kluczowych decyzji podczas aranżowania przestrzeni. Odcień ścian powinien pasować do wszystkiego – podłóg, mebli i nie tylko. Kolory mogą także powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie oraz wpływać na nastrój domowników. Jak w takim razie wybrać idealny kolor farb do ścian?

Poznaj aranżowaną przestrzeń

Często zdarza się, że mieszkanie o rozsądnym metrażu wygląda na mniejsze niż w rzeczywistości przez zły dobór kolorów. W innym przypadku dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się pusta i zimna z powodu strachu przed ciemną kolorystyką. Co to dokładnie znaczy?

Przed wyborem koloru farb warto zwrócić uwagę na to:

  • Jaka jest wysokość sufitów w pomieszczeniu?
  • Jak mocno jest ono oświetlone?
  • Jaki jest jego układ? Wąski, ale podłużny, czy może bardziej na planie kwadratu? Jest to jedno otwarte pomieszczenie w stylu loftu czy może niewielki metraż z wieloma pokojami?

Znając już dobrze swoje pomieszczenie można zacząć się zastanawiać co chce się w nim osiągnąć. Cel jest zwykle podobny – sprawić, by wydawało się ono jak najbardziej przestrzenne oraz wyrazić pożądany styl.

Poszukiwanie inspiracji

Żeby dobrze zaaranżować przestrzeń trzeba umieć określić swoje potrzeby i preferencje. Jedną z najlepszych darmowych platform do szukania i zbierania inspiracji jest Pinterest. Ma ona także opcję tworzenia tablic, co pozwala na grupowanie zdjęć według kategorii, np inspiracje do łazienki, pokoju dziecięcego czy elewacji.

Podczas szukania warto zwrócić uwagę, by zdjęcia inspiracyjne jak najbardziej przypominały realną przestrzeń. W ten sposób od razu możemy zobaczyć jak dany kolor będzie się prezentował w pomieszczeniu o podobnym rozkładzie i oświetleniu. Mimo, że inspiracyjne przeglądanie drewnianych domków lub prowansalskich pałaców jest niezwykle przyjemne, będzie ciężkie do zaadaptowania podczas wykańczania mieszkania w wieżowcu lub szeregowca na przedmieściach. To szczególnie przydatne dla osób, które mają problem z wyobrażeniem sobie swojej docelowej przestrzeni.

Kolejnym doskonałym źródłem inspiracji są gazety wnętrzarskie. Są one pełne artykułów inspirowanych najróżniejszymi stylami, dlatego każdy powinien w nich znaleźć coś dla siebie. Elementy, które szczególnie wpadną w oko warto oznaczyć zakładką w gazecie lub nawet wyrwać i umieścić w osobnej teczce.

Wybór stylu

Styli we wnętrzach jest wiele. Od glamour, przez skandynawski, angielski, nowojorski, minimalistyczny, aż po rustykalny czy industrialny. Każdy ma swoje cechy charakterystyczne i paletę kolorystyczną.

Przeglądając papierową lub elektroniczną tablicę inspiracji warto skupić się na wspólnych elementach. To one będą kluczowe przy wyborze stylu dla przestrzeni i finalnie kolorów, które ją wypełnią. Ustalenie swoich potrzeb już na tym etapie pozwoli zaoszczędzić dużo czasu przy późniejszym przeglądaniu próbników farb, które są dostępne w sklepach oraz na stronach internetowych.

Jasne czy ciemne?

Stereotyp, że ciemne kolory zmniejszają pomieszczenie jest wciąż żywy i choć nie każdy pokój będzie wyglądał korzystnie w granacie lub graficie, wiele z nich może zyskać dzięki nim charakter nie tracąc jednocześnie na „metrażu”. Dodatkowo ciemne, ale stonowane kolory ścian nie są przytłaczające dla użytkowników. Bardziej należy uważać na intensywne kolory (np. łososiowy, jagodowy, czy morelowy), które po czasie mogą zacząć być męczące.

Podczas wyboru koloru farb warto pamiętać o rozkładzie pomieszczenia. Sufit w ciemniejszym kolorze doskonale uzupełni loftową przestrzeń z wysokim stropem, za to w niskim pokoju będzie przytłaczający. W przypadku podłużnego pomieszczenia także nie należy unikać ciemnych kolorów – ważne jedynie, by pomalowana była nim najkrótsza ściana co optycznie poszerzy przestrzeń. Warto pamiętać, że jeśli pomieszczenie jest niewielkie, ale ma duże okna, będzie się ono mimo wszystko wydawało większe i ciemne kolory nie będą przytłaczające.

Kolejna porcja porad kolorystycznych w następnej części artykułu, a po profesjonalne porady aranżacyjne niezmiennie zapraszamy do nas – do salonu MJM przy ulicy Gorkiego 4/1 w Szczecinie lub mailowo, czy telefonicznie.

Więcej
artykułów