MIESZKANIE JAK MARZENIE
Beata Kamińska

Jak dobrać kolory do wnętrza? Część 2.
farby bm 2

Data

W pierwszej części skupiliśmy się na układzie pomieszczeń, ich naświetleniu i wyboru stylu. Z tego wpisu dowiecie się jak wybrać kolor ścian na lata i jak łączyć go z dodatkami. Jeśli wiecie już jakie mniej więcej macie oczekiwania zapraszamy do lektury.

Tapety a kolory farb

Dobrze dopasowane odcienie w pomieszczeniu wyniosą je na wyższy poziom. Jeśli lubimy tapety ważne jest, by odpowiednio dopasować jej odcienie do koloru farb. Niektóre marki, jak Farrow&Ball, mają gotowe zestawienia kolorów, co znacznie ułatwia cały proces, jednak nie wszystkie firmy mają to na uwadze. Jak w takim razie dopasować kolory farb i tapet?

Najłatwiejszym sposobem jest zaczerpnięcie koloru farby już z tapety. Jest to jeden z najczęstszych zabiegów, zwłaszcza przy aranżowaniu na ścianach lamperii. Tapety zwykle zawierają kilka spójnych ze sobą kolorów – wybierzmy jeden z nich (najlepiej ten niedominujący) zamówmy farbę w jej odcieniu.

Innym sposobem, który sprawdzi się w przypadku mniej wzorzystych tapet jest wybór koloru o podobnym tonie, jednak o jaśniejszym/ciemniejszym odcieniu, żeby stworzyć kontrast. Jeśli z kolei tapeta ma wzór w dwóch kontrastujących kolorach warto znaleźć uzupełniający odcień środkowy o takich samych tonach jak tapeta.

Budując zestawienia kolorów, nie tylko z wykorzystaniem tapety, warto zawsze sprawdzić czy producent nie posiada gotowych folderów z zestawieniami kolorystycznymi, które zostały starannie zaprojektowanie przez specjalistów i zapewnią nam aranżacyjny sukces.

Wizualizacja

Darmowe urządzenia, które pomogą wyobrazić sobie kolor w przestrzeni to idealny wybór dla wzrokowców. Jednym z nich jest narzędzie Amerykańskiego producenta farb Benjamin Moora – Personal Color Viewer, który jest dostępny na amerykańskiej odsłonie witryny tego producenta https://www.benjaminmoore.com/en-us/color-overview/personal-color-viewer. Pozwala ono na wgranie własnego zdjęcia (lub skorzystanie z któregoś dostępnego) i sprawdzenie jak w danych okolicznościach będzie prezentował się wybrany kolor.

Innym sposobem jest skorzystanie z wzorników. Niektórzy producenci farb, np. Farrow&Ball mają w swojej ofercie próbniki kolorów w większym rozmiarze. Przykładając kartkę o rozmiarze A4 do ściany dużo łatwiej jest zwizualizować kolor niż przy pomocy kwadracika o rozmiarze 2 centymetrów kwadratowych.

Ostatnim rozwiązaniem jest zakupienie próbki farby. Jest to najbardziej kosztowne rozwiązanie jednak w perspektywie często opłacalne. Kiedy najlepiej kupić próbki? Jeśli nie mamy pewności między trzema podobnymi odcieniami. Pomalowanie nimi kawałków ścian pomoże zobaczyć jak wygląda kolor w docelowej przestrzeni. Może się okazać, że wymarzony pastelowy niebieski okaże się zbyt intensywny, za to niepozorny zszarzony błękit wyciągnie z przestrzeni jej najlepsze atuty. Wybór koloru ścian będzie miał wpływ na całą resztę przestrzeni przez najbliższych kilka lat, dlatego często warto zainwestować odrobinę więcej, by uniknąć potem ewentualnego przemalowywania całej przestrzeni.

Myślenie w perspektywie

Malowanie ścian odbywa się zwykle raz na kilka lat – wybrany kolor pozostanie z nami na długo. Z tego właśnie powodu warto zdecydować się na kolor w miarę neutralny, który nie znudzi się po kilku miesiącach i nie stanie się przytłaczający. Dużo łatwiej jest wymienić dodatki, zasłony lub poszewki na poduszki niż na nowo malować całe pomieszczenie. Kolor ścian powinien stanowić tło dla reszty wnętrza. Odpowiednio dobrany odcień podkreśli urok eleganckiej kanapy, obrazu czy starej komody. Wybierając kolor warto zadać sobie pytanie, czy na pewno wciąż będzie modny za 2 lata? Czy może to tylko chwilowy trend, który za pół roku stanie się męczący?

Często nasze ulubione kolory, które nosimy na ubraniach lub dodatkach mogą być przytłaczające na ścianie w jadalni. Odważne kolory warto zostawić na mniejsze powierzchnie, a sypialnie, biuro lub przedpokój pomalować na odcienie, które pozwolą się zrelaksować czy zebrać myśli.

Więcej
artykułów