MIESZKANIE JAK MARZENIE
Beata Kamińska

Sztukateria – wielki powrót w wielkim stylu.
listwy ścienne mardom

Data

Sztukateria, do niedawna, kojarzyła się z kiczowatymi wykończeniami z lat 70 ubiegłego wieku. Kiedy do koszmarki styropianowe były montowane na sufitach jako rozety wokół żyrandoli lub w postaci listew sufitowych, najczęściej przybierających kształt mniej lub bardziej wymyślnych warkoczy. Nie należy zapominać oczywiście o kasetonach, które niezwykle szybko się kurzyły brudziły i były narażone na wszelkie uszkodzenia mechaniczne ze względu na ich delikatną budowę.

Te czasy bezpowrotnie minęły. Od kilkunastu lat wyroby sztukateryjne takie jak listwy ścienne, przypodłogowe, sufitowe czy oświetleniowe świętują triumfalny powrót na “salony”. Szczególnie wszelkiego rodzaju listwy cieszą się niesamowitym zainteresowaniem. Stanowią nieodzowny element zdobienia ścian korytarzy biurowców, dużych salonów, hotelowych lobby i innych pomieszczeń. Na zdjęciach prezentujemy listwy ścienne Mardom Decor.

Nie da się ukryć, że umiejętnie zaprojektowane wnętrze bardzo zyskuje na dyskretnej elegancji takich listew. Należy zwrócić uwagę, że różne rodzaje i zastosowanie listew sztukateryjnych da się łączyć w kompozycyjną całość. Mamy na myśli zastosowanie koncepcji całościowej dla danego pomieszczenia, czyli od góry patrząc mamy listwy sufitowe lub oświetleniowe, które dzięki wmontowanym taśmom LED dają nieprawdopodobne możliwości kreowania klimatu pomieszczenia. Na ścianach lądują listwy ścienne (np. ORAC Decor, NMC). Można z nich tworzyć różne kształty geometryczne z klasycznymi lub fantazyjnymi narożnikami. Ścianę z podłogą łączą oczywiście listwy przypodłogowe. My często używamy w realizacjach listew firmy Creativa. Listwy sufitowe i przypodłogowe często pełnią też rolę maskującą. Prowadzimy w nich kable sieciowe, dodatkowe elektryczne czy koncentryczne do TV. Pozwala to rozbudowywać swoją infrastrukturę domową czy biurową nie szpecąc a wręcz upiększając pomieszczenia.

Oczywiście nie można zapominać o sufitach. Tu do łask wróciły rozety, często nawiązujące wzornictwem do baroku czy neo-klasycyzmu. Rozety można również alternatywnie stosować na ścianach jako swoiste zdobione panele ścienne.

Oczywiście w dzisiejszych czasach wszystkie elementy sztukaterii, z których korzystają projektanci wnętrz czy inwestorzy, są wykonane z wysokiej klasy materiałów gotowych do malowania, co dodatków podnosi ich wartość w oczach wykonawców i przyszłych użytkowników pomieszczeń. 

Stosowanie sztukaterii, czyli wspomnianych wcześniej rodzajów listew, rozet czy paneli daje możliwość zachowania symetrii i spójności w aranżacji pomieszczenia. Patrząc szczególnie na angielskie broszury o designie, można się zachwycić klasycznymi rozwiązaniami wykończenia ścian w połączeniu ze stylowymi drewnianymi meblami, wszędobylskimi lampkami, kinkietami dodatkami. Jednak podobne rozwiązania można stosować i wręcz należy w stylizacjach nowoczesnych, industrialnych. Pomieszczenia loftowe są bardzo wdzięcznym “materiałem” twórczym. Również właściciele kancelarii docenili szyk i elegancję dodatków sztukateryjnych. Wielu prestiżowych obiektów biurowych nie wyobrażamy sobie bez podobnych dodatków na ścianach.

Nie da się ukryć, że wypada się na tym znać, miej smak i wyczucie, gdyż łatwo pomieszać ze sobą style listew i dodatków, tworząc chaotyczny zbitek konwencji. Warto zdać się na osąd i opinie osób projektujących wnętrza oraz śledzić trendy. Do czego zachęcamy Was prezentując nasze artykuły blogowe.

Więcej
artykułów